^ Back to Top

30 lat Klubu Karate w Mińsku Mazowieckim

18 kwietnia 2015 roku na hali Zespole Szkół przy ul Kopernika miało miejsce niezwykłe, niecodzienne i naprawdę wyjątkowe wydarzenie. Mińsko-Mazowiecki Klub Karate Kyokushin obchodził uroczyście 30 lat istnienia i działalności. To wyjątkowe wydarzenie swym Honorowym Patronatem objął Starosta Miński pan Antoni Tarczyński.

Jubileusz to okazja do podsumowania trzydziestoletniego dorobku Klubu. Sesei Maciej Wójcicki – założyciel powitał serdecznie wszystkich gości, karateków i licznie przybyłą publiczność, a następnie przypomniał w kilku zdaniach historię Klubu. Sam sensei Maciej ćwiczy karate nieprzerwanie od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Przez klub przewinęło się setki trenujących. Sensei Wójcicki dochował się godnego następcy w osobie najbardziej utytułowanego zawodnika, który jako pierwszy zdobył w klubie czarny pas mistrzowski – sensei Tomasza Bartnickiego.  W Klubie są jeszcze dwie osoby posiadające czarny pas: sensei Jarosław Fruba i sensei Paweł Galant. Klub działa w Mińsku Mazowieckim, Halinowie, Kołbieli, Grzebowilku, Cisiu, Człekówce, Okuniewie, Strachówce i w Ładzyniu.

Na ten wyjątkowy jubileusz przybyło wielu znakomitych gości. Zaszczyli nas swoją obecnością między innymi starosta miński p. Antoni Tarczyński, burmistrza miasta zaś reprezentowała Kierownik ds. Promocji i Kulturypani Diana Rokicka. Niezmiernie miło było nam witać wśród zaproszonych gości dyrektora Muzeum Ziemi Mińskiej i radnego sejmiku mazowieckiego, pana Leszka Celeja. Naszą uroczystość zaszczycił także mistrz Jacek Łuniewski z zaprzyjaźnionego Klubu Taekwondoo oraz sensei Michał Godlewski z Sokołowskiego Klubu Karate. Bardzo miłym gościem była także pani Maria Makos, dyrektor szkoły w Grzebowilku, gdzie od lat nasz klub ma filię. Jednym z wyjątkowych gości byli członkowie założyciele naszego Klubu: wieloletni przyjaciel klubu, dyrektor Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim sempai Tomasz Paudyna oraz państwo Elżbieta i Zbigniew Bartczakowie. Bardzo miło było nam także gościć tak licznie przybyłą publiczność, karateków i wszystkich sympatyzujących z naszym Klubem. Wyjątkowymi gośćmi byli także Ci karatecy, którzy kiedyś trenowali, a z okazji jubileuszu założyli po wielu latach kimona, by wziąć udział w sentymentalnym treningu.

Uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Karatecy mieli okazję zaprezentować swój wysoki poziom wyszkolenia, poprzez krótki pokaz technik kihon, kyokushinkai kumite i kata. Czterej Sensei zaś pokazali tameshiwari – sztukę rozbijania przedmiotów. Niezwykle miłym akcentem były podziękowania dla sensei, życzenia i upominki dla Klubu. S. Maciej Wójcicki i S. Tomasz Bartnicki otrzymali specjalne podziękowania za wszystko, co zrobili dla Klubu od wdzięcznych karateków. Pan Starosta Antoni Tarczyński na ręce prezesa złożył list gratulacyjny i życzył dalszych wspaniałych osiągnięć. W imieniu burmistrza miasta życzenia i upominek przekazała pani Diana Rokicka. Następnie dyrektor studium pan Tomasz Paudyna wręczył piękne statuetki samurajów, jako hołd dla czterech sensei, dla ich dorobku i osiągnięć. Studium Języków Obcych ufundowało także dla Klubu bon o wartości 1000 zł, za który Klub będzie mógł doposażyć swoje treningowe zasoby sprzętowe.

Zaciekawiającym akcentem były życzenia dla Klubu, które zostały nagrane przez shihan Andrzeja Drewniaka i wicepremiera Janusza Piechocińskiego. Po zgaszeniu świeczek na urodzinowym torcie i gromkim odśpiewaniu „Sto lat”, jeszcze jedna chwila wzruszenia… Wszyscy zostali zaproszeni na projekcję filmu, wykonanego przez zaprzyjaźnioną z Klubem firmę Rectime. Ten pięciominutowy film został odebrany przez wszystkich bardzo osobiście, stąd łzy wzruszenia i gratulacje dla twórców. Uroczystość zakończyła oficjalna dekoracja karateków – każdy otrzymał pamiątkowy medal oraz torebkę z klubowymi gadżetami. Po dekoracji wszyscy zostali zaproszeni na wystawę zdjęć dotyczącą historii klubu oraz słodki poczęstunek, przygotowany przez Mamy ćwiczących u nas karateków.

Do organizacji tego wydarzenia przyczyniło się wiele osób, instytucji i firm. Wszystkim pragniemy bardzo gorąco podziękować. Takie wydarzenia są wyjątkową okazją do spotkań po latach, do wspomnień, do podsumowań. Wpisują się one także w promocję zarówno zdrowego stylu bycia, ale i istotnych wartości, którymi warto kierować się w życiu. Te wartości wyróżniają karateków i wyróżniają nasz Klub. Pokora, grzeczność i szacunek na co dzień, a jednocześnie nieugiętość, walka z przeciwnościami i własnymi słabościami są uniwersalne i ponadczasowe, dlatego mamy nadzieję, że przetrwają dla następnych pokoleń dzielnych karateków.

Foto: Damian Przedlacki ze Szkolnego Koła Fotograficznego ZSZ nr 2.